Projekt zatwierdzony przez komitet
Wystawa fotograficzna
czerwiec 2017
W związku ze 150-tą rocznicą urodzin bohatera narodowego Finlandii, Marszałka Karola Gustawa Mannerheima oraz setną rocznicą niepodległości Finlandii organizowana jest wystawa fotograficzna pokazująca mało znany okres życia Marszałka Mannerheima, jego ponad siedmioletni pobyt w Polsce, do którego w swoich wspomnieniach odnosi się on, jako do najszczęśliwszego okresu jego życia.
Wystawa zaprezentuje odszukne specjalnie z tej okazji archiwalne fotografie ukazujące miejsca związane z pobytem i działalnością Marszałka, a w owym czasie – generała carskiego – w Polsce. Zaprezentuje też zdjęcia – portrety przedstawicieli ówczesnych polskich elit oraz przywoła atmosferę życia towarzyskiego z początku wieku w Warszawie i innych miastach, które Mannerheim odwiedzał. (m.in. Kalisz, Mińsk Mazowiecki, Białowieża itp). Fotografie archiwalne uzupełni fotodokumentacja współczesna niektórych z tych miejsc. Ekspozycja będzie się składała z ok. 20 plansz fotograficznych z opisem, tła dżwiękowego i krótkich fragmentów filmowych.
W związku z obchodami setnej rocznicy niepodległości Finlandii od początu tego roku odbywa się w Polsce wiele imprez inspirowanych przez Ambasadę Finlandii oraz osoby i oranizacje społeczne związane z Finlandią lub współpracą polsko-fińską, że przypomnimy tylko wystawę fińskiej architektury we Wrocławiu, czy ekspozycję fińskiego designu w Warszawie, niedawno otwartą w Muzeum Polin z udziałem premierów Finlandii i Polski.
Wystawa poświęcona Marszałkowi Mannerheimowi jest jednym z wydarzeń związanych z rocznicami.
Planowane jest wznowienie wydania wspomnień Mannerheima po polsku w rozszerzonej wersji (Wydawnictwo Editions Spotkania). Wydany zostanie też album z fotografiami miejsc w Polsce związanych z Mannerheimem oraz osób, z którymi utrzymywał on bliskie kontakty. W śród nich wyróżnia się jego wieloletnia przyjaźń z Marią Lubomirską, o której również sama Lubomirska sporo pisze w swoich wspomnieniach. Mało kto pamięta, że w 1919 Marszałek Mannerheim dwukrotnie spotkał się z Marszałkiem Józefem Piłsudskim w warszawskim Belwederze. Staramy się odszukać fotografię z tego spotkania w nadziei, że przetrwała zawieruchę wojenną.
W Mińsku Mazowieckim, gdzie Mannerheim dowodził 13 Włodzimierskim Pułkiem Ułanów, na terenie parku przy Muzeum Ułanów stanie obelisk poświęcony pamięci Marszałka Mannerheima. Szóstego czerwca odbędzie się jego uroczyste odsłonięcie z udziałem przedstawicieli Ambasady i delegacji z Finlandii.
Wystawa poświęcona Marszałkowi Mannerheimowi i jego związkom z Polską będzie dostępna dla publiczności w Warszawie w czerwcu b.r. Następnie zostanie przeniesiona m.in do kolejnych 10 miast, gdzie rezydują konsulowie honorowi Finlandii w Polsce. Dzięki współpracy w Ambasadą RP w Helsinkach i Narodowym Archiwum Również mieszkańcy Helsinek będą mieli okazję zobaczyć wystawę. Wystawie towarzyszyć będą seminaria i dyskusje panelowe.
Organizatorem wystawy, we swpółpracy z Ambasadą Finlandii w Warszawie, jest powołana dla tego projektu grupa robocza Polsko Fińska Grupa Projektowa (www.polfin-gp.pl) której liderami jest dwoje dziennikarzy, animatorów współpracy polsko-fińskiej oraz organizatorów wielu ważnych wydarzeń i seminariów zwiazanych z Finlandią a także podróży studyjnych – Anna Kulicka-Soisalon- Soininen i Jukka Soisalon-Soininen.